Robimy drapak dla kota - zasady przy samodzielnym budowaniu drapaka. Budujemy drapak dla kota.

17 październik 2015

Spora część kocich właścicieli samodzielnie robi drapak dla swojego kota. Ponieważ w naszej pracowni sami budujemy drapaki dla kotów, poniżej kilka przydatnych wskazówek:

  • Słupki - nie używajcie tektury.
  • Tektura szybko się zużywa, po krótkim czasie może okazać się, że tekturowy słupek nie jest stabilny - rusza się. Najlepsze słupki to lite drewno. Słupek to bardzo ważna część drapaka i trzeba zwrócić szczególna uwagę, żeby był on stabilny. Podczas drapania i wyciągania się kot przenosi ciężar ciała właśnie na słupek. Słupek przytwierdzamy do pozostałych elementów śrubami.

    Koty nie będą z chęcią korzystały z drapaka, który jest niestabilny, a nawet mogą uprzedzić się do drapaków na przyszłość. Jeżeli słupek się obluzuje, cały drapak będzie niestabilny. Dla kota to żadna atrakcja.

  • Waga drapaka.
  • To bardzo ważny element. Im drapak cięższy, tym stabilniejszy. Ciężkie drapaki typu tuba idealnie sprawdzają się dla większych kotów, które mogą się wyciągnąć podczas ścierania pazurków. W takim przypadku ciężki drapak nie przemieszcza się, a kot czuje się bezpiecznie. Również waga ma znaczenie przy kocich zabawach, kiedy koty ganiają po mieszkaniu zeskakując z drapaka. Jeśli w takcie zabawy drapak będzie się przesuwał, a co najgorsze nawet obalał, to kot się do niego uprzedzi, nie będzie się czuł bezpiecznie. Jeżeli już masz taki drapak, przytwierdź go na stałe do ściany. A jeśli nie da się tego zrobić po prostu kup lub zrób nowy drapak.

  • Szkodliwe materiały.
  • Szczególną uwagę zwracajmy na to z czego zbudowany jest drapak. Bezwzględnie należy odrzucić płyty OSB z formaldehydem! Jest on szkodliwy dla zdrowia i życia kota! Formaldehyd stopniowo się uwalnia, a kot jest bezpośrednio narażony na jego szkodliwość. Kupuj droższe, dobrej jakości płyty wiórowe. Drapak będzie droższy, ale Twój kot z pewnością zdrowszy i szczęśliwszy. A jeśli zdecydujesz się na zakup drapaka, zapytaj sprzedawcę o to, z czego drapak jest zbudowany.

  • Łączenie konstrukcji.
  • Drapak powinien być z drewna, solidnych płyt i twardych, mocnych materiałów obiciowych. Całość skręcajmy solidnymi śrubami - to spowoduje, ze drapak będzie bezpieczny i trwały.

Radzimy nie obijać drapaków pluszem. W prawdzie występują plusze lepszej i gorszej jakości, ale pamiętajmy, że nawet ten grubszy plusz to mimo wszystko mięciutki materiał. Z naszego doświadczenia wynika, że koty bardzo szybko niszczą takie drapaki (zwróć uwagę, w naszej ofercie drapaków nie znajdziesz drapaka z pluszu). Wykorzystuj inne materiały, są one droższe, ale na dłuższą metę bardziej właściwe i opłacalne. eżeli chcesz miękkiego wykończenia – użyj wysokiej jakości wykładziny. Łatwo ją czyścić z kociej sierści, a przede wszystkim jest trwała.

Najważniejszym celem jest zadowolenie kota i również właściciela, dlatego drapak powinien być wykonany bardzo starannie. Mamy nadzieję, że nasze uwagi będą przydatne.

Powodzenia! Pracownia Łapka

Wróć