Kocie choroby

5 wrzesień 2015

Większość właścicieli czteronogich pupili musi liczyć się z tym, że kiedyś przyjdzie im walczyć z jakąś, mniej lub bardziej poważną, chorobą swojego zwierzęcia. Warto zawczasu mieć świadomość tego, co może dotknąć naszego kota, żeby wiedzieć jak sobie z tym poradzić. Bardzo częstą dolegliwością wśród kotów są choroby związane z układem pokarmowym, takie jak: biegunka czy zaparcia. Ważne jest, aby zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią dietę i dostęp do świeżej wody. Takie dolegliwości zazwyczaj przechodzą same, jednak jeśli przedłużają się, warto udać się do weterynarza. Koty długowłose często dotyka zakłaczenie, czyli tworzenie się w przewodzie pokarmowym zbitych kulek sierści. Aby temu zapobiec, regularnie należy wyczesywać kota, a także podawać specjalną karmę, którą można zakupić w sklepie zoologicznym. Koci katar, czyli zakażenie górnych dróg oddechowych dotyka najczęściej koty młode. Objawem może być wydzielina z nosa i oczu, a także towarzyszący temu brak apetytu i gorączka. Czworonóg może niechętnie kłaść się w legowisku dla kota czy bawić się drapakiem, może pojawić się depresja.

By zapobiec pojawieniu się kociego kataru warto utrzymywać w domu nawilżone powietrze (stosować nawilżacze). Jeśli pojawiło się przy tym zapalenie spojówek konieczne może być podanie antybiotyku. Wielu chorobom można zapobiec poprzez szczepienia.

Młode kociaki można zaszczepić na takie choroby jak: wścieklizna, koci katar, grzybica skóry, białaczka, panleukopenia (czyli zapalenie jelit). Jeśli widać u pupila jakieś nietypowa zachowanie, np. drapak dla kota stoi nieużywany od jakiegoś czasu, mimo że wcześniej był ulubioną zabawką kocura, ulubiona karma leży nietknięta w misce, to warto udać się do weterynarza i upewnić się, że wszystko jest w porządku ze zdrowiem kotka. Chociaż w wielu przypadkach mogą to być po prostu objawy kocie go znudzenia i być może wystarczy odwiedzić sklep zoologicznego i zakupić nowy domek dla kota czy jakieś smakołyk, to w kocim przypadku, tak ja w ludzkim, ze zdrowiem nie ma żartów i jeśli coś nas bardzo niepokoiw zachowaniu naszego ulubieńca, nie należy tego lekceważyć.

Wróć