Kot w domu a ciąża

26 lipiec 2015

Czy kobiety w ciąży powinny mieć w domu koty? Czy jest to bezpieczne dla ich zdrowia oraz zdrowia dziecka? Zdania na ten temat są podzielone. Wielu lekarzy twierdzi zdecydowanie, że na ten okres powinniśmy pozbyc się zwierzaka. Opinię tę motywują faktem, że nasi milusińscy przenoszą groźną dla kobiet w ciąży chorobę – toksoplazmozę. Może ona powodować zaburzenia rozwoju dziecka, dlatego też, by temu zapobiec nie można mieć zwierzęcia w bliskim otoczeniu.

Z drugiej strony liczne grono lekarzy jest zdania, że pozbywanie się kota z domu na ten czas nie jest konieczne. Konieczne jest za to zachowanie pewnych środków ostrożności, które zmniejszą ryzyko zachorowania. Zwierzę przede wszystkim powinno być zadbane oraz musi odbywać regularne wizyty u weterynarza. Z pewnością on również udzieli cennych wskazówek,dotyczących tego jak postępować przez te miesiące.

Kilka najważniejszych zasad, ktorych trzeba przestrzegać to:

  • regularne mycie rąk po kontakcie z kotem oraz jego akcesoriami, czyli kuwetą, legowiskiem dla kota, drapakiem dla konta czy domkiem dla kota,
  • zakładanie rękawiczek gumowych, gdy sprzątamy kocią kuwetę,
  • nie dawanie zwierzakowi do jedzenia surowego mięsa; raczej niech w jego diecie znajdzie się karma ze sklepu zoologicznego.

Jeżeli jednak mimo wszystko nie chcemy ryzykować, możemy spróbować oddać zwierzę do przechowania komuś z rodziny, a po narodzinach dziecka wróci ono do domu. By zwierzę było sczęśliwe potrzebne jest wiele rzeczy: odpowiedne pozywienie, legowisko dla kota, domek dla kota, drapak dla kota, ale również milość wlaścicieli. W przypadku, gdy będzie on czuł się niechciany, na pewno nie będzie zadowolony. Dlatego też decyzję o pozostawieniu go w domu na okres ciąży, nalezy dobrze przemyśleć.

Wróć