Gubienie sierści przez koty

drapak dla kota

Nadmierne wypadanie kociej sierści może powstawać z rozmaitych powodów. Niektóre z nich są całkowicie niegroźne. Jednak część stanowi problem, jakim trzeba się będzie jak najszybciej zainteresować.

Zupełnie zwyczajnym zjawiskiem jest wypadanie sierści wynikające ze zmian pór roku. Linienie najbardziej intensywne jest w miesiącach wiosennych, wtedy bowiem zwierzęta tracą włosy, które w zimie stanowią ich naturalną ochronę przed mrozem. Jeśli nasz kot przebywa przez cały rok w domu, to wtedy intensywne gubienie futra można będzie usprawiedliwić sztucznym światłem bądź centralnym ogrzewaniem w blokach, gdyż zaburzają one prawidłowe funkcjonowanie części kocich procesów, które mają miejsce w ich organizmach.

Kolejną przyczyną nadmiernego tracenia sierści może być stres. Wtedy może ona wypadać niemal całymi garściami. U kotek mających ruję także występuje zjawisko zbyt intensywnego wypadania włosów. Wówczas przyczynę mogą stanowić zmiany hormonalne obecne w ich organizmach.

Powody wymienione powyżej są zupełnie naturalne i nie stanowią wielkiego problemu. Warto jednakże wiedzieć, iż zbyt obfite linienie może stanowić oznakę kilku poważnych chorób. Jeśli nasz kot gubi włosy znajdujące się na ogonie bądź jego nasadzie, to wtedy może to być oznaką nadczynności gruczołu nadogonowego. Niektóre rasy długowłose mają naturalną skłonność do takiej choroby.

Jeżeli zwierzę traci włosy na całej powierzchni ciała lub też jego części, to powinno nas to zaniepokoić, szczególnie wtedy, gdy towarzyszą temu zmiany na kociej skórze.

W takim przypadku musimy wybrać się do gabinetu weterynaryjnego, gdyż nasz czworonóg może mieć zakażenie pasożytami zewnętrznymi, chorobę skóry na przykład grzybicę lub też alergię na spożywane pokarmy.

Jeśli zastanawiamy się, w jaki sposób można poradzić sobie z tym kłopotem, to powinniśmy mieć świadomość, że na okresowe linienie nie mamy wpływu. Wówczas należy uzbroić się w cierpliwość i po prostu je przeczekać. Jeżeli zaś proces ten zbytnio się wydłuża, to wtenczas należałoby zwrócić uwagę na dietę zwierzęcia. Niewystarczająca ilość pewnych składników odżywczych, takich jak biotyna może mieć negatywne oddziaływanie na stan i jakość futra.

W sklepie zoologicznym na pewno odnajdziemy karmę posiadającą większą ilość związków odżywczych dobrze wpływających na sierść. Kiedy je zakupimy, to wtedy będziemy mogli podawać je kotu przez cały rok, gdyż są one pełnowartościowe.

Nie powinniśmy mieć także problemów ze zlikwidowaniem nadmiernego wypadania włosów na tle nerwowym, ponieważ wówczas wystarczy usunąć źródło stresu. Aby tego dokonać warto jednakże ustalić jego przyczynę, co w dalszej perspektywie nie będzie łatwym zadaniem.

Jeśli wypadanie sierści u kota nie jest spowodowane stresem czy innymi poważnymi przyczynami, warto odwiedzić sklep zoologiczny. Oprócz dobrej jakości karmy dobrym pomysłem może okazać się drapak dla kota. Na nim wówczas zostanie część utraconej przez kota sierści.

 

Drapak dla kota, drapaki dla kota, legowisko dla kota

2 response on “Gubienie sierści przez koty